Pro vlastní dítě

Pupečníkovou krev je možné nechat odebrat a uložit pro vlastní potřebu dítěte. Lze ji bezpečně použít k léčbě i po mnoha letech.

Čtěte více ..

 

Pro sourozence

Pupečníkovou krev lze použít k léčbě mezi sourozenci, pak je využití shodné jako využití darované pupečníkové krve.

Čtěte více ..

 

Pro dárcovské účely

Darovaná pupečníková krev se využívá k léčbě nemocných po celém světě. Tento krok je projevem hluboké lidskosti.

Čtěte více ..

 

Slovníček pojmů

Pupečníková krev

Pupečníková krev je krev, která se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Pupeční šňůra a placenta zajišťují po dobu těhotenství výživu a dýchání miminka.

Kmenové buňky

Kmenovou buňku si můžeme představit jako buňku, která ještě nezná svůj úkol, není specializovaná. Je schopna se proměnit v buňku kteréhokoliv orgánu nebo tkáně a obnovit je, pokud jsou poškozené. Kmenových buněk máme v těle milióny.

Krvetvorné kmenové buňky

Jedná se o kmenové buňky, které jsou schopny spontánně se proměnit v buňky schopné tvořit krev, nacházejí se v kostní dřeni, v běžné žilní (periferní)krvi a v pupečníkové krvi.

Krvetvorba

Krvetvorba je schopnost organismu tvořit krev. Při onemocnění, kdy se netvoří jeden nebo více částic krve, mluvíme o poruchách krvetvorby.

Autologní transplantace

Dárcem buněk, tkáně nebo orgánu je člověk sám sobě.

Alogenní transplantace

Dárcem buněk, tkáně nebo orgánu je člověku druhý člověk, buď příbuzný nebo nepříbuzný.

Transplantace

Transplantace je léčebný zákrok, kdy přenášíme buňky, tkáň nebo orgán z vlastního těla nebo těla dárce do organismu za účelem léčby. Při onemocněních krve a tkáně, ve které se krev tvoří, tedy kostní dřeně, se transplantují krvetvorné kmenové buňky.

Indikovaný odběr pupečníkové krve

V případě, že je starší dítě nemocné a matka je právě těhotná, mohou lékaři doporučit odběr pupečníkové krve při porodu mladšího sourozence pro případnou transplantaci u staršího dítěte.

 

 

 

 

Sample image

Co to je

Co je to pupečníková krev?

Pupečníková krev je krev, která se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Pupeční šňůra a placenta zajišťují po dobu těhotenství výživu a dýchání miminka.

Jakmile se miminko narodí a je pupeční šňůra přestřižena, stávají se z nich nepotřebné orgány. Opravdu jsou nepotřebné? Ještě ne! Ještě totiž obsahují krev, která může vyléčit řadu velmi vážných onemocnění.

V čem se pupečníková krev liší od krve běžně kolující v žilách?

Kromě červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček, které se nacházejí běžně v krvi, obsahuje pupečníková krev i kmenové buňky. Kmenovou buňku si můžeme představit jako buňku, která ještě nezná svůj úkol, není jasné, zda se z ní stane krvinka, buňka některého  orgánu nebo tkáně.  Říkáme, že není specializovaná.

V lidském těle musí proběhnout řada složitých procesů, aby se z kmenové buňky stala buňka některé tkáně nebo orgánu. Nicméně díky této schopnosti kmenových buněk je možné obnovit nemocí poškozenou tkáň, v našem případě kostní dřeň, ve které se tvoří krev.

Proč pupečníková krev?

Bylo by chybné myslet si, že pupečníková krev je jediným zdrojem kmenových buněk. Kmenových buněk máme v těle milióny. Současná medicína však není tak daleko, aby dokázala jakoukoliv kmenovou buňku v lidském těle přimět k tomu, aby se proměnila právě v buňku kostní dřeně a napravila poškozenou tvorbu krve.

Využívá tedy především kmenové buňky, které jsou schopny samy, spontánně, se proměnit právě v buňky kostní dřeně, tedy krvetvorné kmenové buňky.  Tyto kmenové buňky (krvetvorné) se nacházejí v kostní dřeni, v běžné žilní (periferní)krvi a v pupečníkové krvi.

Kmenové buňky z pupečníkové krve mají několik mimořádných vlastností:

  • jsou velmi mladé, mají velmi dobrou schopnost množit se
  • nejsou zatížené životním stylem nebo aktuálně probíhajícím onemocněním.
  • jejich složení je neopakovatelné
  • jejich odběr je rychlý, zcela bezpečný a nezatěžuje ani matku, ani dítě
Způsoby využití pupečníkové krve
Pupečníkovou krev lze využít k léčbě třemi základními způsoby: pro vlastní potřebu dítěte, mezi sourozenci a pro zcela cizího člověka. Více o způsobu využití naleznete zde.
Rozhodnutí, jak naložíme s pupečníkovou krví svého dítěte, je vždy na nás, rodičích. Je třeba promyslet důkladně všechny aspekty, zvážit priority a možnosti.

 
Jste zde: Domů Co to je? Co to je?
www.cordcenter.cz   www.czechbmd.cz   www.worldmarrow.org  
www.bpk.cz   www.marrow.org   www.anthonynolan.com    
www.kapkanadeje.cz   www.bmdw.org   www.nationalcordbloodprogram.org