Slovníček pojmů
- Kategorie: Co to je?
- Zveřejněno 6. únor 2012
- Zobrazeno: 10868
Pupečníková krev
Pupečníková krev je krev, která se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Pupeční šňůra a placenta zajišťují po dobu těhotenství výživu a dýchání miminka.
Kmenové buňky
Kmenovou buňku si můžeme představit jako buňku, která ještě nezná svůj úkol, není specializovaná. Je schopna se proměnit v buňku kteréhokoliv orgánu nebo tkáně a obnovit je, pokud jsou poškozené. Kmenových buněk máme v těle milióny.
Krvetvorné kmenové buňky
Jedná se o kmenové buňky, které jsou schopny spontánně se proměnit v buňky schopné tvořit krev, nacházejí se v kostní dřeni, v běžné žilní (periferní)krvi a v pupečníkové krvi.
Krvetvorba
Krvetvorba je schopnost organismu tvořit krev. Při onemocnění, kdy se netvoří jeden nebo více částic krve, mluvíme o poruchách krvetvorby.
Autologní transplantace
Dárcem buněk, tkáně nebo orgánu je člověk sám sobě.
Alogenní transplantace
Dárcem buněk, tkáně nebo orgánu je člověku druhý člověk, buď příbuzný nebo nepříbuzný.
Transplantace
Transplantace je léčebný zákrok, kdy přenášíme buňky, tkáň nebo orgán z vlastního těla nebo těla dárce do organismu za účelem léčby. Při onemocněních krve a tkáně, ve které se krev tvoří, tedy kostní dřeně, se transplantují krvetvorné kmenové buňky.
Indikovaný odběr pupečníkové krve
V případě, že je starší dítě nemocné a matka je právě těhotná, mohou lékaři doporučit odběr pupečníkové krve při porodu mladšího sourozence pro případnou transplantaci u staršího dítěte.