Pro vlastní dítě

Pupečníkovou krev je možné nechat odebrat a uložit pro vlastní potřebu dítěte. Lze ji bezpečně použít k léčbě i po mnoha letech.

Čtěte více ..

 

Pro sourozence

Pupečníkovou krev lze použít k léčbě mezi sourozenci, pak je využití shodné jako využití darované pupečníkové krve.

Čtěte více ..

 

Pro dárcovské účely

Darovaná pupečníková krev se využívá k léčbě nemocných po celém světě. Tento krok je projevem hluboké lidskosti.

Čtěte více ..

 

Těhotenství bylo bezva

Rozhovor s Janou Vyhlídalovou, zakladatelkou webového portálu o rodičích, dětech a kariéře Plenkyvpraci.cz, partnerkou Milana Fridricha, ředitele programu ČT.

Na úvod nutno položit obligátní otázku: Jaké bylo těhotenství, jak jste je prožívali?

Dnes bych řekla, že těhotenství bylo bezva. Vlastně týden po porodu jsem plakala, že je mi líto, že už nejsem těhotná, a že jsem si porod dostatečně neužila. A když jsem těhotná byla, tak jsem prohlašovala, že neznám nic horšího, než být těhotná. Na začátku mi bylo hrozně zle, během prvních tří měsíců jsem zhubla tři kila, pak se mi najednou udělalo dobře a já zas měla pocit, že se nic neděje, tak jsem začala organizovat spoustu akcí. No a z porodního sálu jsem rušila školení a kadeřníka. Adámek se narodil přesně týden před termínem a já si vůbec nepřipustila, že by se mohl narodit dřív.

V současnosti mají rodiče možnost výrazně ovlivňovat průběh porodu, volit si mezi řadou alternativních metod apod. Jaký je Váš názor na tyto přístupy?.

Je to každého věc, já osobně nejsem přítelem žádných alternativ ani domácích porodů. Byť nejsem vůbec konzervativní, v tomto případě sázím na jistotu. A tu jedinou pro mne představuje klasická porodnice.

Muž se často v mnoha ohledech u porodu cítí nejistý, někdy mnohem méně jistější než partnerka, jak jste na tom byli Vy?

Naprosto v pohodě. Vzhledem k tomu, že jsme do porodnice jeli z oslavy kamarádových narozenin, tak na nic takového nebyl prostor. Mám pocit, že přítel měl víc problémů s tím, aby přežil kocovinuJ. Během první doby porodní byl odeslán domů s tím, že ho přivoláme až k té době druhé. On mi z domova popřál sladké sny a dobrou nocJ. Dva dny po porodu se ptal, jestli mne epidural tak hrozně bolel, protože jsem sténala, když mi ho zaváděli…

Založila jste Plenkyvpraci.cz, v té době, jak píšete, dosud bezdětná. Jak se Váš pohled na problematiku, díky které Plenky vznikly, změnil v souvislosti s mateřstvím?

Tady to byla další absurdita. Na tiskovce, kde jsme křtili Plenky se projevily první příznaky mého těhotenství. Já to rozklíčovala 3 dny poté. Můj pohled se nezměnil. Vypadá to hloupě, ale pracovala jsem i z porodnice, resp. přeorganizovávala pracovní věci tak, abych je zvládla. Třeba jsem organizovala návštěvu televize pro studenty. Z porodnice bych přednášku na téma fungování médií nezvládla.

Spojit kariéru a rodičovství nebývá snadné, jak se to daří Vám?

Snad se mi to daří. Syna beru na veškerá jednání s sebou a zatím jsem se nesetkala s negativní reakcí.

Co Vás na rodičovství překvapilo, co je pro Vás nejnáročnější?

Překvapila mne přemíra energie, s níž věci zvládám. Chodíme spát po půlnoci, během noci 3 – 4x vstávám a okolo 10. začínám pracovně fungovat. Tohle bych bez dítěte nezvládla. Náročnější je vypravování se z domova, fakt, že nemám věci úplně pod kontrolou a většinou přijíždím na schůzky pozdě.

V současné době se nabízí možnost uchovat při porodu kmenové buňky z pupečníkové krve, jaký je Váš názor na tuto službu?

Je to skvělá věc. Co se týká zdraví dítěte, tak chci mít jistotu. Proto jsem neváhala ani minutu. A uchování pupečníkové krve doporučuji všem svým těhotným kamarádkám a známým.

Uchování pupečníkové krve pro vlastní potřebu dítěte bývá občas předmětem kritiky z důvodu nízké pravděpodobnosti využití  (poměr pravděpodobnosti onemocnění dítěte a dosud malé zkušenosti s transplantacemi vlastní pupečníkové krve), jak se díváte na tuto kritiku?

Naprosto stejně jako na pojištění. Také si platíte pro případ, že se něco stane a pravděpodobnost je nízká. A jak jsem odpovídala výše, v otázce zdraví dítěte chci mít jistotu.

Budoucí rodiče mají v současné době na první pohled nebývalý přístup k obrovskému množství informací o těhotenství, porodu, vývoji dítěte, péči o něj. Na ten druhý jsou však spíše zavaleni množstvím reklamy, která někdy bez větších zábran vytváří na budoucí rodiče značný citový nátlak. Kde jsou podle Vás etické meze takové reklamy?

Tahle otázka vypadá, jako kdybychom se na ní předem domluvily. Na vysoké jsem psala bakalářku na téma „citové vydírání reklamou“. Minulý rok jsem spoluzaložila občanské sdružení Obran, které bojuje proti neetičnosti v oblasti farmacie, kam spadá nejen masově šířená reklama, ale i ta, která je velmi často vysílána lékárníky motivovanými farmaceutickými firmami. Považuji za neetické, když někdo, koho považuji za autoritu (a v tomto případě jím zaměstnanec lékárny je), zkresluje informace jen pro svůj užitek. 

Jste zde: Domů Přečtěte si Těhotenství bylo bezva
www.cordcenter.cz   www.czechbmd.cz   www.worldmarrow.org  
www.bpk.cz   www.marrow.org   www.anthonynolan.com    
www.kapkanadeje.cz   www.bmdw.org   www.nationalcordbloodprogram.org