Klinické studie a výzkum
- Kategorie: Onemocnění
- Zveřejněno 9. listopad 2011
- Napsal liska
- Zobrazeno: 10065
Doposud jsme hovořili o širokém využití pupečníkové krve v léčbě onemocnění krvetvorby. Při těchto chorobách se již pupečníková krev používá zcela běžně, mluvíme o standardním využití. Mimo to všude ve světě probíhá řada výzkumů a klinických studií.
V těchto výzkumech a studiích se lékaři a vědci snaží prokázat a potvrdit účinnost určité metody. Desítky až stovky takových výzkumů a studií se týká právě pupečníkové krve, v níž mnozí vědci a odborníci shledávají velké možnosti. Experimentální výzkum a klinické studie trvají řadu let až desetiletí, při dlouhodobém skladování pupečníkové krve, se však tato doba relativizuje. Zvláště s ohledem na to, že některé klinické studie dospívají k nadějnému závěru.
Aktuálně se jedná zejména o klinickou studii, která zkoumá léčebné využití vlastní pupečníkové krve při diabetu 1. typu nebo dětské mozkové obrně.
Protože víme, že kmenové buňky z pupečníkové krve mají schopnost se proměnit na různé typy buněk (například buňky svalů, kostí, chrupavek, jaterní buňky, buňky srdečního svalu apod.), skrývá pupečníková krev obrovský potenciál pro zcela nový obor medicíny, tzv. regenerativní medicínu, která se zabývá obnovou (regenerací) poškozených orgánů.