Pro vlastní dítě

Pupečníkovou krev je možné nechat odebrat a uložit pro vlastní potřebu dítěte. Lze ji bezpečně použít k léčbě i po mnoha letech.

Čtěte více ..

 

Pro sourozence

Pupečníkovou krev lze použít k léčbě mezi sourozenci, pak je využití shodné jako využití darované pupečníkové krve.

Čtěte více ..

 

Pro dárcovské účely

Darovaná pupečníková krev se využívá k léčbě nemocných po celém světě. Tento krok je projevem hluboké lidskosti.

Čtěte více ..

 

Nejlepší odběr pupečníkové krve

Ačkoliv odběr pupečníkové krve zabere jen chvilku, není vždy jednoduché provést jej tak, aby se z pupeční žíly a placenty získalo dostatečné množství vzácné krve. Mimořádně kvalitní odběr provedla MUDr. Čechová z porodnice v Havířově. Množství získaných kmenových buněk vystačí až pro 250 kg pacienta. MuDr. Čechové jsme položili několik otázek.

V čem shledáváte význam pupečníkové krve?

Z pupečníkové krve se dnes používají především krvetvorné kmenové buňky, a to k terapii hematologických nádorových onemocnění, kde je potřeba transplantace kostní dřeně a dále poruch imunitního systému a některých nádorových onemocnění dětského věku- např. neuroblastom, retinoblastom či nádory mozku. V klinických studiích se pupečníková krev používá v experimentální terapii při léčbě dětské mozkové obrny, poranění mozku a juvenilního diabetu. Z čehož vyplývá, že potenciál pupečníkové krve umíme využít zatím jen částečně. Výzkum a studie využití pupečníkové krve však stále probíhají a rozšiřují se, takže význam odběru pupečníkové krve roste a bude růst i v budoucnosti.

Provedla jste mimořádně kvalitní odběr - na čem to záleží, čemu je třeba při odběru věnovat pozornost?

Postup při odběru pupečníkové krve je poměrně jednoduchý. Není potřeba nějakých složitých nácviků, s odběrovou sadou se pracuje dobře. Důležitý je ale i sehraný personál a především trpělivost. A také jistá souhra okolností, jež dovolí, aby odběr proběhl neuspěchaně, bez stresu - nekomplikovaný porod, bez poporodního krvácení, zdravé dítě s dobrou adaptací.

Jaký je zájem rodičů o tuto službu?

V naší nemocnici je bohužel zájem o tuto službu spíše menší. Myslím, že je to dáno především statistickými charakteristikami rodiček v tomto regionu- např. nižší průměrný příjem, nižší míra vzdělanosti než třeba v pražském regionu.

Jste zde: Domů Přečtěte si Nejlepší odběr pupečníkové krve
www.cordcenter.cz   www.czechbmd.cz   www.worldmarrow.org  
www.bpk.cz   www.marrow.org   www.anthonynolan.com    
www.kapkanadeje.cz   www.bmdw.org   www.nationalcordbloodprogram.org